Sicilie

Sicílie (Sicilia)

Tento největší ostrov Středomoří získal své jméno od původních obyvatel - domorodých kmenů Sicani a Siculi. V 11. století př. Kr. se na něm usadili Féničané, kteří přicestovali ze severní Afriky, a jako zkušení zemědělci se zde bez otálení začali věnovat i vinohradnictví. Révě vinné se skutečně po celém území jižní Itálie náramně dařilo, a tak když ji v 8. století př. Kr. dobyli staří Řekové, aby zde založili své kolonie, byli kvalitou místních vín z domorodých odrůd tak nadšeni, že dali této oblasti název Enotria (Oenotria) - „země vína“.

 

Ačkoliv Sicílii od italské pevniny dělí pouze úzká Messinská úžina, od ostatních regionů jižní Itálie

se zcela liší. Na rozdíl od nich byla tradičně komerčně orientovaná, možná díky slavnému vínu Marsala, ale možná také vlivem neslavně proslulé mafie. Je jednou z nejproduktivnějších italských vinařských oblastí, kterou z hlediska roční produkce vína teprve nedávno předstihl region Benátska (Veneto). V poslední době se pozorost sicilských vinařů soustřeďuje na snižování produktivity

a zvyšování kvality. Vinný potenciál ostrova je obrovský a v současné době probíhají v sicilském vinařství velké změny.

 

Na Sicílii se začínají pěstovat i „mezinárodní“ odrůdy, hlavně Chardonnay, Merlot a Cabernet Sauvignon. Ale typické je domorodé Nero d'Avola, či odrůdy Nerello Mascalese a Nerello Cappuccio, které v DOC známé sopky vytváří Etna Rosso, nebo Frapato a Calabrese, které dávají první DOCG víno Sicílie - Cerasuolo di Vittoria.

Z bílých odrůd převládá Insolia, které se také říká Ansonica podle jejího toskánského názvu, což je poněkud matoucí. Kromě ní se zde také hojně pěstují odrůdy Carricante, Catarratto, Grecanico

a Grillo. Dále Malvasia, Zibibbo (což je vlastně Muškát alexandrijský), Fiano a Moscato di Pantelleria. A konečně je tu Marsala, sladké fortifikované víno, která pochází z oblasti stejnojmenného města

v provincii Trapani.

 

Provincie Sicílie: Agrigento (AR), Caltanissetta (CL), Catania (CT), Enna (EN), Messina (ME), Palermo (PA), Ragusa (RG), Siracusa (SR), Trapani (TP)

 

Nejznámější vína Sicílie:

Nero d'Avola - středně ranná kvalitní původní sicilská odrůda, která pochází z okolí Syrakus,

dnes rozšířena po celém ostrově. Nero d'Avola je v zahraničí nejznámější sicilskou odrůdou.

 

Marsala DOC - snad nejslavnější víno Sicílie, které pro anglický trh v roce 1773 vytvořil liverpoolský obchodník John Woodhouse. Ovšem ještě mnohem dříve si Lord Nelson za napoleonských válek ve Středomoří všiml tohoto sicilského vína, které svým námořníkům začal dávat jako náhražku za rum, což jí zaručilo její pozdější slávu. Je vyrobená scelením odrůd Catarratto, Grillo a Inzolia a dolihovaná vinným destilátem. Na trhu se objevuje jako Fine (používaná převážně v kuchyni), Superiore a Vergine. Vína typu Vergine se nesmí doslazovat. Starší exempláře zvané Riserva nebo Stravecchio zrají v systému sudů zvaných solera podobně jako Sherry.

Cantina Fina

Vinařství rodiny Bruno Fina říká, že produkuje vína, která mají chuť vášně. Hrozny pěstují na západě Sicílie, kde se stejnou činností začínali Řekové a Féničané.

Celková produkce je cca 250.000 láhví. Pěstují hlavně Nero d'Avola, pro které Bruno hledá původní klony a způsoby pěstování. Další autochtonní odrůdy: Perricone, Grillo, Zibibbo čili Moscato di Alessandria, Grecanico, Inzolia. Mezinárodní: Cabernet Sauvignon, Merlot, Petit Verdot, Syrah, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Tramín, Viognier.

Jejich Merlot 2005, res. 2008 získal ocenění Prague Wine Trophy Regional Champion.

Nero d´Avola IGT Sicilia FINA
Kebrilla Grillo IGT Sicilia FINA
Viognier IGT Sicilia FINA
Sauvignon Blanc IGT Sicilia FINA
KIKÉ Traminer Sauvignon Blanc IGT Sicilia FINA
TAIF Zibibbo IGP Sicilia FINA
1 2 >
.

Ochutnávky

PLZEŇ

..........

praha

Novinky

E-SHOP

Vinotéka

Vinotéka Sommelier

Veleslavínova 7, Plzeň

Po - Pá 10 - 18

Copyright Dům vína Plzeň, grafika Diskant s.r.o. Plzeň, webmaster AG25 s.r.o. Plzeň
Email:
Heslo: