Toscana

Střední Itálie, zejména Toskánsko, je srdcem italského vinohradnictví, které se za poslední generaci posunulo rychlým krokem dopředu. Je to domov nové vlny talentovaných vinařů a kreativních enologů, a spolu s regionem Piemonte tvoří podstatné základy, na kterých je postavena reputace italských vín. Průkopníkem renesance toskánských vín je 600 let starý rod z Florencie, v jehož čele stojí Piero Antinori. Následovala řada dalších toskánských vinařství a nová vlna se přehnala celou oblastí Chianti - od Sieny přes Montalcino, Montepulciano, San Gimignano až k pobřeží u Livorna,

a nyní se dostala až do oblasti Maremma na jihu.

 

Toskánsko má celkem šest zón pro vína s označením DOCG (Denominazione di Origine Controlata e Garantita). Prvním tímto klasickým vínem je Chianti. Zapomeňme však na komerční asociaci Chiantishire (region takto pojmenovaný díky četným britským usedlíkům) s lýkem obalenými flakony nazývané fiaschi (jednotné číslo fiasco), či lahvemi o půlmetrových hrdlech stočenými jako had,

o jejichž obsahu se dá pochybovat, a které nejlépe slouží jako stolní lampičky nebo svícny. Paradoxně to však možná zrovna bylo toto ‚fiasko’, které způsobilo, že kvalita a pověst vín z oblasti Chianti se znovu dostala do popředí na mezinárodním trhu.

 

Oblast Chianti se rozkládá kolem historických měst mezi Florencií a Sienou, s vinicemi vysázenými

na úpatí apeninského pohoří. Aby se víno mohlo označit jako Chianti, musí obsahovat mezi 75-90% místní odrůdy Sangiovese, která sahá historií do doby Etrusků a jejíž jméno v překladu znamená „Jupiterova krev". Chianti Classico DOCG je označení pro Chianti pocházející ze srdce této zóny, ohraničené trojúhelníkem městy Greve, Castellina a Gaiole, které vinaři této zóny získali v r. 1996. Některá vína Chianti Classico DOCG se řadí mezi nejlepší vína Itálie. Výrobce sdružuje Consorzio, které má ve znaku černého kohouta - Gallo nero - avšak ne všichni špičkoví výrobci jsou členy tohoto Consorzia.

 

Brunello di Montalcino je bezpochyby nejgrandióznější toskánské víno a spolu s víny stejného renomé, jako jsou např. Barolo či Sassicaia, se řadí mezi největší (a nejdražší) italská vína vůbec. Vína Brunello di Montalcino DOCG jsou legendární struktury, mocná, opulentní, s dlouhou životaschopností a přiměřeně vysokými cenami.

 

Dalšími významnými zónami DOCG jsou Vino Nobile di Montepulciano (jehož noblesnímu názvu

od února 2004 hrozí nebezpečí z Bruselu!), Carmignano a Vernaccia di San Gimignano (první italské víno, které v roce 1966 dostalo označení DOC). Specialitou regionu je dezertní víno Vin Santo neboli „svaté víno“ vyrobené z polosuchých bobulí, které se produkuje po celém Toskánsku, a které se tradičně konzumuje se sušenkami zvanými cantuccini.

 

Provincie regionu Toskánsko: Arezzo (AR), Firenze (FI), Grosseto (GR), Livorno (LI), Lucca (LU), Massa Carrara (MS), Pisa (PI), Pistoia (PT), Prato (PO), Siena (SI)

Fattoria di Bagnolo

Rodina Markýze Marco Bartolini Baldelli vede vinařství v obci Impruneta nedaleko Florencie. Rod vlastní statky v Toskánsku od 11. století. Farma obhospodařuje 5 ha vinic IGT, 5 ha vinic Chianti Colli Fiorentini DOCG a 20 ha olivovníků. Polohy jsou slunné a dobře větrané, mají velmi příznivé mikroklima, které společně s geologickou strukturou půdy poskytují výtečné hrozno.

Mimo Sangiovese, Merlot a Cabernet pěstují Colorino, Canaiolo, Malvasie atd. Hlavní část produkce jsou Chianti a Chianti Reserva ale také Vin Santo a Grappa del Chianti.

Azienda Agricola Le Torri

Vinice, sady a zahrady le Torri se nacházejí v samém srdci Toskánska, v polovině cesty mezi Florencií a Sienou. U místa zvaného Vigliano poblíž Barberino Val d’Elsa. Vinařství vzniklo v roce 1980, kdy pár přátel z rozdílných odvětvích, spojilo zájem o práci s vínem. Jejich vášeň, zájem a péče je dovedla

až k výrobě vysoce kvalitních vín. Celkem vlastní 103 ha půdy. Révu Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Canaiolo, Merlot, Syrah, Chardonnay, Riesling italico pěstují na 28 ha.

Azienda Agricola La Fortuna

Usedlost La Fortuna se nachází severně pod obcí Montalcino. Rodina Zannoni zde žije již po 5 generací více než 100 let. Hospodaří na 11 ha vinic bezprostředně u Montalcina a u Castelnuovo dell´Abate. Soustředí se na výrobu Brunello a Reserva Brunello Di Montalcino. Další vína jsou Rosso di Montalcino, Fortunello a Sant'Antimo. Produkce cca 55.000 láhví.

La Querce

Hospodářství a usedlost La Querce se nachází na kopcích Chianti Florence u obce Impruneta. Vinice jsou svažité, půda je jílovitá, která dává dostatek vody i v obdobích sucha. Většina má jižní orientaci a jsou dobře větrané. Umožňují tak velmi omezenou chemickou ochranu. Produkce je především Chianti.

Chianti Colli Fiorentini DOCG Fattoria di BAGNOLO
Chianti Colli Fiorentini DOCG Riserva Fattoria di BAGNOLO
Vino Rosso da Tavola Fattoria di BAGNOLO
Sorrettole Chianti DOCG La QUERCE
La Torretta Chianti Colli Fiorentini DOCG La QUERCE
Toscana IGT La QUERCE

Toscana IGT La QUERCE

799,00 Kč

1 2 3 >
.

Ochutnávky

PLZEŇ

..........

praha

Novinky

E-SHOP

Vinotéka

Vinotéka Sommelier

Veleslavínova 7, Plzeň

Po - Pá 10 - 18

Copyright Dům vína Plzeň, grafika Diskant s.r.o. Plzeň, webmaster AG25 s.r.o. Plzeň
Email:
Heslo: